Jak šetřit v domácnosti - energii i peníze

Už nějaký ten měsíc trávíme doma více času než jsme byli zvyklí a možná jste zjistili, že kvůli některým návykům Vám někde může utíkat energie i finance. Možná taky ne, ale proto pro Vás máme pár řádek, kde Vám uvedeme pár tipů, jak ve svojí domácnosti nevyhazovat peníze oknem a šetřit energií.

 

Voda

Téma číslo jedna - voda. Vana každý den nebo puštěný kohoutek při čistění zubů? Místo vany dejte přednost sprše (kterou zkrátíte a nebudete se napařovat půl hodiny). 

Pozor na protékající vodu při mytí nádobí, pokud musíte mít nádobí v ruce, napusťte si dřez vodou, jinak dejte přednost myčce, kde využijte svoje tetrisové skládací schopnosti a pustíte ji naplněnou :)

Nastavte si praní ve studené vodě. Vyperete stejně dobře jako v teplé. Ohřevem vody na praní zbytečně přicházíte o úspory.

  

Světlo

Vypněte nepotřebná světla, která akorát plýtvají energií. V případě, že musíte svítit častěji, uvažujte o výměně na LED žárovky.

  

Plýtvání jídlem

Ročně se vyhodí až třetina vyprodukovaného jídla. Pro lepší představu je to na Evropana cca 96-115 kg vyhozeného jídla za rok.

Známe to všichni, občas nakoupíme potraviny, aniž bychom je byli schopní včas spotřebovat a nakonec končí v koši. Nejen plýtvání jídlem, ale i Vašimi penězi.

 A jak se neztratit v označení potravin? 

Minimální datum spotřeby: Datum, do kdy by se měl produkt spotřebovat. Po této uvedené době by mohl  produkt představovat zdravotní rizika, proto ho zkonzumujte před datumem spotřeby.

Minimální trvanlivost: Tento údaj nám popisuje doporučený datum, do kdy produkt spotřebovat, ale lze jej konzumovat i po tomto datu. Produkty s tímto označením najdete na prodejnách, viditelně označené a nezpůsobí Vám zdravotní rizika.

A jak dále neplýtvat potravinami? 

Připravte si předem seznam potravin, z čeho chcete vařit. Při nákupu Vám pomůže nákupní seznam :) 


 

 

Věčně plné zásuvky

Odpojte elektroniku, kterou nepoužíváte a ušetřete. Opravdu nepotřebujete mít napojený mobil na nabíječce přes celou noc.

Věděli jste, že až 75 % celkové elektřiny proudí právě ke spotřebičům, které jsou neustále zapojené, jsou v tzv. pohotovostním napájení?

 

Nepřetápějte 

V domácnosti by se teplota měla pohybovat kolem 20°C a v ložnici je dokonce dle odborníků doporučovaná teplota mezi 16 - 19°C, přesto ve většině domácností vyskakuje teploměr až k 24°C.

Co ušetří teplo? 

- Větrejte jen tolik, kolik potřebujete, ale NEPŘETÁPĚJTE.

- Využijte izolační fólie na okna, kde Vám táhne.

- Místo topení si vezměte mikinu a teplé ponožky (protože od nohou jde zima :))

- Větrejte správně, a to zcela otevřeným oknem, alespoň 2x až 3x denně. Délka větrání se liší dle období. V zimě je doporučené větrat po dobu 5-10 minut, v létě až po dobu 30 minut. 

- Zavírejte dveře mezi vytápěnými místnostmi.

 

Máte svoje ověřené tipy na to, jak šetřit v domácnosti? Podělte se s námi o Vaše zkušenosti :)

Tým Chaukiss

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení