Prosincové svátky

Doba adventu, začátek zimy, vánoční svátky a Silvestr. Prosinec májí mnozí z nás spojený s přípravou na Vánoce a koncem roku, kdy se snažíme dohnat to, co jsme za předešlé měsíce nestihli. Jaké svátky nás v prosinci čekají?

1. prosinec - Světový den boje proti AIDS

1. prosince je Světovým dnem boje proti AIDS, který slouží k osvětě o problematice této nemoci.

5. prosinec - Mikuláš

Podvečer 5. prosince tradičně chodí po ulicích Mikuláš, který s sebou přivedl na zem i zastoupení zla – čerta a dobra – anděla. Na základě legendy je jeho posláním obdarovat chudé lidi. U nás Mikuláš společně s čertem a andělem navštěvuje rodiny s dětmi a ty hodné za recitaci básničky obdaruje sladkostí a zlobivce uhlím a bramborem.

11. prosinec

Mezinárodní den hor

Od roku 2003 připadá den 11. prosince na Mezinárodní den hor, který slouží k podpoře o trvale udržitelný rozvoj horských oblastí.

a Světový den dětství

V roce 1946 byla založena organizace UNICEF, který podporuje děti žijící v nepříznivých životních podmínkách, proto byl tento den vyhlášen jako Světový den dětí.

20. prosinec - Mezinárodní den lidské solidarity

OSN se snaží tímto svátkem zvýšit povědomí o jedné z nejdůležitějších hodnot – solidaritě, která je důležitá pro integraci společnosti.

22. prosinec - Zima

Začíná astronomická zima, která potrvá až do 21. března.

24. prosinec - Štědrý den

Na Štědrý den se scházejí rodiny na slavnostní večeři, při které se tradičně podává smažený kapr s bramborovým salátem. Po pohoštění se nadělují dárky, které pod stromeček donesl Ježíšek. Čekání na Ježíška si rodiny zpříjemňují různými tradicemi – lití olova, pouštění lodiček nebo procházkou a návštěvou svých blízkých.

Slavíte Vánoce tradičně? Nebo mizíte do teplých krajin? :)

25. prosince - 1. svátek vánoční – sv. Boží hod

První svátek vánoční nám připomíná narození Ježíše Krista. 

26. prosince - 2. svátek vánoční – sv. Štěpána

Svátek Štěpána je spojen se štěpánskou koledou. Tato tradice koledování se však u nás neudržela. Jedna z tradic, kterou ale plno rodin dodržuje je příprava drůběže, především husy, kachny se zelím a s knedlíkem.


31. prosince - Silvestr

Poslední den v roce! Velké slávy, ohňostroje, novoroční přípitek. Přejeme vám šťastný vstup do roku 2020! 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení